Copyright 2022 - Udruga za ruski jezik i kulturu, Zagreb, Hrvatska - Хорватия - Kroatio

U utorak, 23. svibnja 2017. godine, u Školi №351 u Sankt-Peterburgu, održan je javni sat hrvatskog jezika u sklopu nastave hrvatskog jezika koja se u istoj školi provodila protekla tri mjeseca. Učenici su se pred gostima – roditeljima, profesorima, ruskim i hrvatskim prijateljima – odvažili govoriti, čitati i s razumijevanjem slušati hrvatski jezik. Javni je sat započeo predstavljanjem, a nastavio se malim dijalozima o našim interesima i omiljenim školskim predmetima. U kvizu o Hrvatskoj i hrvatskom jeziku dvije su ekipe, Kremšnite i Krafne, pokazale ne samo znanje, nego i natjecateljski duh. Zajedno smo pročitali stihove Mladena Kušeca Boje, poslušali dojmove Artema, našeg učenika koji je u sklopu suradnje Udruge za ruski jezik i kulturu i Škole №351 nedavno posjetio Hrvatsku, i družili se s djevojkama iz Hrvatske koje su zadivljeno slušale kako naši učenici hrabro koračaju u svijet hrvatskog jezika.

U dobrom društvu vrijeme uvijek brzo prolazi – tako su proletjela i tri mjeseca našeg druženja. Posebno se želimo zahvaliti predsjedniku Udruge za ruski jezik i kulturu Mati Špekuljaku, predstavnici Udruge u Rusiji Eleni Aleksandrovnoj Kojranskoj, ravnateljici Škole №351 Irini Leonidovnoj Karpickoj i zamjenici ravnateljice Alli Anatolevnoj Batjukovoj – bez njihove organizacije i podrške ovaj projekt ne bi bio moguć. Na kraju je druženja Irina Leonidovna naglasila važnost naše suradnje i učenja hrvatskog jezika koji ruskim govornicima pomaže bolje razumjeti vlastiti jezik i druge slavenske jezike. Učenje bilo kojeg novog jezika obogaćuje identitet svakog čovjeka, a pogotovo djece koja puno lakše od odraslih usvajaju njegove zakonitosti. Ovaj je projekt pokazao da zainteresiranih za učenje hrvatskog jezika ima čak i u dalekoj Rusiji – velike smo udaljenosti između dvaju slavenskih zemalja smanjili igrom i smijehom, otkrivši koliko smo jezično i kulturno bliski. Nadamo se da će se nastava održavati i nakon školskih praznika te da će interes i entuzijazam učenika biti iskorišten za nove zajedničke projekte i posjete Hrvatskoj. S nestrpljenjem čekamo nove profesore, učenike i goste iz Rusije!