Copyright 2022 - Udruga za ruski jezik i kulturu, Zagreb, Hrvatska - Хорватия - Kroatio


Esperantska sekcija Udruge za ruski jezik i kulturu predlaže zainteresiranim članovima i prijateljima Udruge interni besplatni tečaj jezika esperanto, najlakšeg za učenje stranog jezika. Cijela esperantska gramatika može se opisati u samo 16 gramatičkih pravila, tj. može se naučiti u nepunih pola sata. Većinu esperantskih riječi prosječni Europljanin prepoznaje i bez posebnog učenja tog jezika. Esperantom se služi ukupno nekoliko stotina tisuća ljudi širom svijeta, pa tako i određeni broj ljudi u Rusiji, Bjelorusiji i Ukrajini. Kome je ruski možda pretežak za učenje, esperanto sigurno može naučiti, a to znači i da može barem na esperantu komunicirati s Rusima, Bjelorusima i Ukrajincima koji tim jezikom vladaju. Prvi udžbenik esperanta objavljen je godine 1887. na ruskom jeziku zbog čega naša udruga i ima Esperantsku sekciju.

Uvjet sudjelovanja u tečaju je članstvo u Udruzi za ruski jezik i kulturu. Da bi tečaj mogao započeti potrebno je najmanje šest prijava. Tečaj će se održavati u Osnovnoj školi Trnjanska (Trnjanska c. 99) srijedom od 18.15 do 19.30, alternativni termin - ponedjeljak od 19.30 do 21.00 u MO Zrinjevac (Palmotićeva 35). Po završetku tečaja Sekcija će nastaviti radom redovitim druženjima, usavršavanjem u konverzaciji na esperantu, video-mostovima s ruskim, bjeloruskim i ukrajinskim esperantistima. Moguć je dogovor o zajedničkom putu u Rusiju, Bjelorusiju ili Ukrajinu, a također u susjedne zemlje na neko esperantsko događanje. Nekoliko članaka o jeziku esperanto može se naći u rubrici "Esperantska sekcija" na portalu naše udruge. Prijave primamo na e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., telefon (01) 363 50 90 ili mobitel 099 196 55 03.

Tko još nije član Udruge može se učlaniti i samo kako bi sudjelovao u tečaju esperanta. U Udrugu za ruski jezik i kulturu učlanjuje se popunjavanjem odgovarajuće pristupnice i uplatom, na IBAN HR9124840081105715291 Udruge za ruski jezik i kulturu (Amruševa 13, Zagreb), godišnje članarine u iznosu 120,00 kuna. Uzorak uplatnice dostupan je ovdje: http://www.ruskijezik.info/croatian/index.php/hr/clanarina Dobrodošli! Koran bonvenon!

* Na prvoj fotografiji su dvije ruske esperantistice iz Sibira u gostima kod hrvatskih esperantista pri zajedničkom razgledavanju Zagreba. Druga fotografija je preuzeta s portala moskovske esperantske organizacije http://ek-masi.weebly.com/, a treća - sa susreta peterburških esperantista http://esperoklubo.org/blogo/.