Ovaj portal čine službene stranice Udruge za ruski jezik i kulturu, na hrvatskom jeziku, i stranice njene Moskovske podružnice, na ruskom jeziku. Udruga za ruski jezik i kulturu osnovana je i registrirana početkom 2011. u Zagrebu, a njena Moskovska podružnica osnovana je početkom 2012.
Udruga ima za osnovni cilj njegovanje, promicanje i popularizaciju ruskog jezika i kulture u Republici Hrvatskoj, a kao sekundarni cilj promicanje hrvatskog jezika i kulture na ruskom jeziku.
Udruga obavlja sljedeće djelatnosti:
- vodi internetski portal, organizira druženja, prezentacije, predavanja, interne tečajeve, kružoke, radionice, parlaonice, natjecanja, susrete, seminare, savjetovanja, priredbe, izložbe, večeri, piknike i druge aktivnosti u svezi s njegovanjem, promicanjem i popularizacijom ruskog jezika i kulture,
- izdaje promotivan materijal, brošure, priručnike, knjige i druge publikacije i medije iz područja djelatnosti Udruge,
- posreduje u sklapanju kontakata, prijateljstava, obrazovne, znanstvene, umjetničke, tehničke, sportske i poslovne suradnje između državljana Ruske Federacije, odnosno ruskojezičnih državljana drugih zemalja te državljana Republike Hrvatske, a također između pravnih osoba na ruskom jeziku,
- u mjeri svojih mogućnosti promiče i hrvatski jezik i kulturu na ruskom jeziku u zemlji i svijetu,
- surađuje s istovrsnim i sličnim udrugama, kulturnim, obrazovnim, znanstvenim, umjetničkim i drugim organizacijama, ustanovama te drugim pravnim osobama u zemlji i inozemstvu,
- sudjeluje na susretima, konferencijama, seminarima, savjetovanjima, manifestacijama i drugim skupovima u zemlji i inozemstvu, a koji su u svezi s ciljem i djelatnostima Udruge,
- izvodi (uz pismenu preporuku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport) besplatnu nastavu ruskog jezika i kulture (kao izvanškolske aktivnosti) u zagrebačkim osnovnim i srednjim školama.
U okviru posebne sekcije Udruga počinje okupljati hrvatske profesore ruskog jezika i književnosti želeći, u tom smislu, biti i strukovnom udrugom.
Inicijatori Udruge za ruski jezik i kulturu su Mato Špekuljak, hrvatski profesor ruskog jezika i književnosti, i dr. sc. Anna Aleksejevna Kudišina, ruska profesorica ruskog jezika i književnosti. Udruga je tako od početka i hrvatska (kao udruga Hrvata koji se zanimaju za Rusiju, rusku kulturu i ruski jezik) i – ruska (kao udruga Rusa koji se zanimaju za Hrvatsku, hrvatsku kulturu i hrvatski jezik). Udruga ima i latinski naziv: Societas Russicae linguae et culturae promovendae. Naziv na ruskom nije bio moguć jer nazivi svih udruga u Hrvatskoj moraju biti na latiničnom pismu.
Udruga je započela djelovanje u prostoru koji su za njene početne potrebe na Trgu kralja Tomislava 18 unajmili inicijatori, neko je vrijeme djelovala u prostoru i u tijesnoj suradnji s Nacionalnom zajednicom Rusa u Hrvatskoj (Trnjanska 35), a od proljeća 2013. ponovno je u unajmljenom prostoru u najstrožem središtu Zagreba, ovoga puta na adresi Amruševa 13. Od kolovoza 2017. sjedište Udruge je u Oštarijskoj 8 (Zagreb - Jarun) Među prvim aktivnostima Udruge bili su kružoci ruskog jezika za različite razine prethodnog znanja ruskoga, parlaonice, gramatičke radionice, ruske večeri, a od rujna 2011. Udruga je započela realizaciju programa podrške jezičnoj i kulturnoj integraciji u hrvatsko društvo osoba kojima je materinski jezik ruski.

Sudjelovanje u svim aktivnostima za članove Udruge za ruski jezik i kulturu je besplatno. Uvjet učlanjenja u Udrugu je popunjavanje pristupnice i plaćanje godišnje članarine u iznosu120,00 kuna. Udruga za ruski jezik i kulturu nije škola stranih jezika, ona ne izdaje uvjerenja, certifikate i diplome, ali se kroz njene aktivnosti može ne samo vježbati u znanju ruskog jezika, kroz različite parlaonice i radionice, nego se uz nešto samostalnog rada kod kuće, može i naučiti ruski počevši od ruske azbuke. Atmosfera na svim aktivnostima je neformalna i prijateljska s ozračjem istinske simpatije prema ruskom jeziku i ruskoj kulturi. Udrugu kontaktira sve više Rusa koji se zanimaju za Hrvatsku te ona sve više postaje dvosmjernim mostom hrvatsko-ruskog prijateljstva i suradnje.
Od samog početka projekt Udruge podržali su sveučilišni profesori i predavači ruskog jezika i književnosti na obje hrvatske katedre rusistike, i u Zagrebu i u Zadru, a također deseci rusista iz Rusije i drugih zemalja svijeta. U okviru Udruge već djeluje ili je u osnivanju nekoliko sekcija, među kojima i Sekcija hrvatskih rusista pa je tako Udruga za ruski jezik i kulturu ujedno i prva strukovna organizacija hrvatskih rusista. Udruzi je dragocjena svaka podrška i svaka pomoć. Udruga je otvorena za suradnju sa svima koji bilo individualno bilo organizirano njeguju i promiču ruski jezik i kulturu u Hrvatskoj i bilo gdje drugdje u svijetu. Broj članova iz dana u dan raste. Trenutno je u Udruzi preko 120 redovnih članova.
Osnivanje Udruge za ruski jezik i kulturu podržali su, između ostalih:
- PhD Ekaterina Kudrjavceva-Hentschel (IKaRuS-Interkulturelle Kommunikation und russische Sprache e.V., Stutensee, Njemačka)
- Prof. dr. sc. Valerij Kuvakin (Katedra povijesti ruske filozofije, Filozofski fakultet Moskovskog državnog sveučilišta M. V. Lomonosova, Rusija)
- Prof. dr. sc. Željka Fink (Odsjek za istočnu slavistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska)
- Prof. dr. sc. Natalija Vidmarović (Odsjek za istočnu slavistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska)
- dr. sc. Rafaela Božić-Šejić (Odjel za slavistiku i rusistiku Sveučilišta u Zadru, Zadar, Hrvatska)
- Prof. dr. sc. Vitalij Kostomarov, akademik (Državni institut ruskog jezika A. S. Puškina, Moskva, Rusija)
- Prof. dr. sc. Denis Ilyin (Katedra ruskog jezika za strance, Južno federalno sveučilište, Rostov na Donu, Rusija)
- Radomir Venturin (predavač na Katedri za ruski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u mirovini, Hrvatska)
- Prof. dr. sc. Ljudmila Konstantinova (Katedra ruskog jezika Tulskog državnog sveučilišta, Tula, Rusija)
- Prof. dr. sc. Josip Užarević (Odsjek za istočnu slavistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska)
- Prof. dr. sc. Ljudmila Ivanovna Ruchina (dekan Filološkog fakulteta Nižegorodskog državnog sveučilišta N. I. Lobachevskog)
- Olga Sotnikova (viši predavač na Katedri ruskog jezika za strance, Južno federalno sveučilište, Rostov na Donu, Rusija)
- Prof. Đuro Tikvica (Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska)
- Prof. dr. sc. Antica Menac, akademkinja (red. prof. Katedre za ruski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u mirovini, Hrvatska)
- Prof. dr. sc. Antonina Bubnova (Katedra ruskog jezika Akademije rada i socijalnih odnosa, Moskva, Rusija)
- Nadezhda Novichkova (viši predavač na Katedri ruskog jezika Akademije rada i socijalnih odnosa, Moskva, Rusija)
- Mr. sc. Anita Hrnjak (Odsjek za istočnu slavistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska)
- PhD Sergey Tyulenev (Department of Slavonic Studies, Faculty of Modern and Medieval Languages, University of Cambridge, United Kingdom)
- Prof. dr. sc. Viacheslav Kashkin (Katedra teorije prijevoda i interkulturne komunikacije Voronješkog državnog sveučilišta, Voronjež, Rusija)
- Prof. dr. sc. Irina Kor Chaine (Département d’Etudes Slaves, Université de Provence, Aix-en-Provence, Francuska)
- Mr. sc. Małgorzata Dziedzic (Katedra Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów, Poljska)
- Verica Zorić (nakladnica - "Knjigra" d.o.o., Zagreb, Hrvatska)
- Maria Kossakowska-Maras (Katedra Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów, Poljska)
- dr. sc. Jeremy Hicks (Queen Mary University of London, London, Velika Britanija)
- Prof. dr. sc. Zamir Tarlanov (Katedra ruskog jezika Petrozavodskog državnog sveučilišta, Petrozavodsk, Rusija)
- Prof. dr. sc. Anna Ljunggren (Department of Slavonic Languages and Literaturs, University of Stockholm, Stockholm, Švedska)
- Prof. dr. sc. Tatjana Nikolajevna Soldatjenkova (Slavistiek en Oost-Europakunde, Katholieke Universiteit Leuven, Leuven, Belgija)
- Dr. sc. Vladimir Manchev (Katedra ruskog jezika Fakulteta slavenske filologije Sofijskog sveučilišta sv. Klimenta Ohridskog, Sofija, Bugarska)
- Dr. sc. Zdenka Matek Šmit (Odjel za slavistiku i rusistiku Sveučilišta u Zadru, Zadar, Hrvatska)
- Dr. sc. Sergey Khvatov (Institut rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, Poljska)
- PhDr. Milena Machalová (Katedra slavistiky, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Olomouc, Češka)
- fil mag Natasha Ringlbom (Slaviska Institutionen, Stockholm Universitet, Stockholm, Švedska)
- Prof. dr. sc. Władysław Figarski, emeryt (Institut rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, Poljska)
- Mr. sc. Tamara Budanova (Katedra ruskog jezika i kulture Sveučilišta grada Turku, Turku, Finska)
- Mr. sc. Aleksandr Petrov (Katedra ruskog, slavenskog i općeg jezikoslovlja Tavrijskog nacionalnog sveučilišta "V. I. Vernadskog", Simferopolj, Ukrajina)
- Prof. dr. sc. Irina Külmoja (Katedra ruskog jezika Tartuskog sveučilišta, Tartu, Estonija)
- Dr. habil. Olga Burenina (Slavisches Seminar, Universität Zürich, Zürich, Švicarska)
- Dr. sc. Jozo Marević (Hrvatski studiji, Zagreb, Hrvatska)
- Dr. sc. Aleksej Semenenko (Slaviska Institutionen, Stockholm Universitet, Stockholm, Švedska)
- Prof. dr. sc. Ljudmila Orehova (Katedra ruskog, slavenskog i općeg jezikoslovlja Tavrijskog nacionalnog sveučilišta "V. I. Vernadskog", Simferopolj, Ukrajina)
- Olga Zajčenko (profesor ruskog jezika i književnosti, Sankt-Peterburg, Rusija)
- Ljudmila Aleksandrovna Osipova (muzikolog, komentatorica i voditeljica "Radija Rusije", zaslužni djelatnik kulture Ruske Federacije, Moskva, Rusija)
- Irena Mikulaco (sveuč. nastavnik, profesor ruskog jezika na Sveučilištu Jurja Dobrile, Pula, Hrvatska)
- Oksana Dementjeva (profesorica pedagogije, Moskva, Rusija)
- Fikret Cacan (urednik i prevoditelj s ruskog, Zagreb, Hrvatska)
- Vladimir Safronov (profesor ruskog jezika i direktor Škole ruskog jezika "Stil", Split, Hrvatska)
- Marina Strelkova (profesorica ruskog jezika, docentica, radi u Školi ruskog jezika "Stil", Split, Hrvatska)
- Mr. sc. Ewa Dżwierzyńska (Katedra Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Rzesowskiego, Rzesów, Poljska)
- Prof. dr. sc. Nadežda Aleksejevna Iljuhina (Katedra ruskog jezika Samarskog državnog sveučilišta, Samara, Rusija)
- Elena Vladimirovna Kojranskaja (viši predavač na Katedri lingvistike i filologije Moskovskog instituta stranih jezika, Moskva, Rusija)
- mr. Svetlana Jurjevna Remizova (generalni direktor izdavačke kuće "Russkij jazyk". Kursy; Moskva, Rusija)
- Marija Haritonova (direktorica tečajeva balkanskih jezika u Moskvi "Balkanika"; Moskva, Rusija)
- Svetlana Jurjevna Cirkunova (voditelj IT-centra istraživanja i ekspertiza Ruske akademije gospodarstva i javnih službi pri Predsjedniku Ruske Federacije, Moskva, Rusija)
- Mr. sc. Radenko Milošević (ekonomist, predsjednik Udruge zagrebačkih esperantista; Zagreb, Hrvatska)
- Prof. dr. sc. Aleksej Nikolajevič Varlamov (pisac, glavni urednik časopisa "Literaturnaja učeba", profesor Filološkog fakulteta Moskovskog državnog sveučilišta "M. V. Lomonosov"; Moskva, Rusija)
- Prof. dr. sc. Vera Aleksandrovna Stepanenko (zamjenica direktora Centra međunarodnog obrazovanja Moskovskog državnog sveučilišta "M. V. Lomonosov"; Moskva, Rusija)
- Dr. sc. Irina Vladimirovna Kurlova (docent Centra međunarodnog obrazovanja Moskovskog državnog sveučilišta "M. V. Lomonosov", Katedra ruskog jezika; Moskva, Rusija)
- Mr. sc. Igor Ivanovič Kondrašin (filozof i pisac, član Ruskog filozofskog društva i Ruskog humanističkog društva, savjetnik UNESCO; Moskva, Rusija)
- Prof. dr. sc. Vasilij Viktorovič Vančugov (Katedra povijesti ruske filozofije Moskovskog državnog sveučilišta "M. V. Lomonosov"; Moskva, Rusija)
- Mr. phil. (psihologija, filologija), prof. dr. med. Alla Barkan (spisateljica, predsjednik Međunarodnog saveza ruskojezičnih i dvojezičnih roditelja; Beč, Austrija)
- Mr. sc. Natalja Kozina (glavna urednica nakladne kuće "Russkij jazy. Kursy"; Moskva, Rusija)
- Olga Čubarova (viši predavač Centra međunarodnog obrazovanja Moskovskog državnog sveučilišta; Moskva, Rusija)
- Julija Mesarič (osnivačica i direktorica Ljubljanske škole dopunskog obrazovanja, članica uprave Društva Slovenija-Rusija, koordinatorica Fonda za podršku i promicanje ruskog jezika i kulture u slovenskim školama, članica Koordinacijskog savjeta Rusa u Sloveniji; Ljubljana, Slovenija)
- Igor Živković (viši lektor, Odsjek za istočnu slavistiku Filozfoskog fakulteta u Zagrebu, Hrvatska)
- Irina Mironova Blažina (viši lektor, Odsjek za istočnu slavistiku Filozfoskog fakulteta u Zagrebu, Hrvatska)
- Valerija Kiljpjakova (profesorica rukog jezika kao stranoga, glavni stručnjak Ruskog centra znanosti i kulture / Predstavništva "Rossotrudničestva" u Ljubljani, Slovenija)
- Olga Kuplenik (utemeljiteljica i direktorica Škole ruskog jezika "Ruski ekspres", predsjednica Društva za interkulturni dijalog "Samovar"; Ljubljana, Slovenija)
- Stanislav Černyšov (profesor ruskog jezika kao stranoga, autor popularne serije udžbenika "Pojehali" nakladnika "Zlatoust"; Sankt Peterburg, Rusija)
- Ana Horvačić Debić (profesorica ruskog jezika, direktorica "Sputnik - centra ruskog jezika" Zagreb, Hrvatska)
- prof. dr. Petar Bunjak (profesor poljske književnosti na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i predsjednik Slavističkog društva Srbije)
- mr. Vukosava Đapa Ivetić (viši lektor za ruski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Srbija)
- Stanka Pavuna (profesorica ruskog jezika, autorica školskih udžbenika i rječnika za ruski jezik, Zagreb, Hrvatska)
- Maria Khairova (magistra povijesti, ruska suradnica Udruge, prevoditeljica, Zagreb, Hrvatska)
- PhD Vjačeslav Vladimirović Čarskij (profesor povijesti i dijalektologije hrvatskog jezika na Ruskom državnom sveučilištu humanističkih znanosti, izvršni urednik Odjela za južnu i jugoistočnu Europu u Direkciji međunarodnih projekata "Rossijskoj gazety"; Moskva, Rusija)
- PhD Polina Koroljkova (redovni profesor na Katedri za srednjoeuropska istraživanja Povjesničarsko-filološkog fakulteta Ruskog državnog sveučilišta humanističkih znanosti, znanstvena suradnica Odsjeka za povijest slavenskih naroda Ruske akademije znanosti; Moskva, Rusija)
- Cochetti Stefania (profesor ruskog jezika i kulture; Genova, Italija)
- dr. sc. Eugenija Ćuto (viša lektorica na Odsjeku za ruski jezik i književnost Sveučilišta u Zadru; Zadar, Hrvatska)
- Zoja Beljanskaja (pravnica i glazbenica; Zagreb, Hrvatska)
- Marija Nesterova (studentica Filološkog fakulteta Moskovskog državnog sveučilišta "M. V. Lomonosov"; Moskva, Rusija)
Adresa sjedišta Udruge je: Udruga za ruski jezik i kulturu, Oštarijska 8, 10 000 Zagreb. Telefoni: (01) 363 50 90 (fiksni telefon) i 099 196 55 03 (mobitel). Osobni kontakt molimo prethodno najaviti tj. dogovoriti. Elektronička adresa Udruge je: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.. Broj bankovnog računa kod Raiffeisenbank Austria je: HR9124840081105715291.